Czym jest międzybłoniak?
Międzybłoniak jest rzadkim rodzajem raka spowodowanym kontaktem z azbestem, który atakuje cienką powłoczkę, zwaną nabłonkiem, otaczającą i chroniącą ważne organy, jak płuca, klatkę piersiową, jamę brzuszną i serce. Komórki nowotworowe międzybłoniaka szybko tworzą przerzuty do innych części ciała. Międzybłoniak nie jest zakaźny.
Uwaga: Międzybłoniak często jest mylnie diagnozowany jako rak płuc.
Co jest przyczyną międzbłoniaka?
Każdego roku, blisko 3000 osób w Stanach Zjednoczonych diagnozuje się jako chorych na międzybłoniaka. Prawie wszystkie przypadki międzybłoniaka złośliwego są powiązane z kontaktem z azbestem.
Jakie istnieją rodzaje międzybłoniaka?
Międzybłoniak opłucnej – atakuje tkankę opłucną, cienką membranę znajdującą się pomiędzy płucami a klatką piersiową. Międzybłoniak opłucnej rozwija się w tkance opłucnej, lecz może szybko rozprzestrzenić się do zewnętrznej klatki piersiowej, jamy brzusznej i serca. Pacjenci zazwyczaj skarżą się na permanentne bóle w obszarze klatki piersiowej, utratę wagi, gorączkę. Niekiedy objawy są cięższe i zawierają kłopoty z oddychaniem z powodu nagromadzenia płynu w płucach. Skan CT klatki piersiowej okazał się najlepszą metodą oceny, jak daleko choroba jest posunięta. Międzybłoniak opłucnej zazwyczaj prowadzi do śmierci w okresie jednego roku od postawienia diagnozy. Jednak zrozumienie i rozpoznanie najważniejszych czynników chorobotwórczych, jak kontakt z azbestem, zazwyczaj prowadzi do wczesnego wykrycia raka.
Międzybłoniak otrzewnej – rozwija się w jamie brzusznej i często rozprzestrzenia się do innych organów w tym obszarze, w tym do wątroby, śledziony i jelit. Najczęstszą dolegliwością są silne bóle brzucha, które jako pierwsze dotykają pacjentów. Może także dojść do nagromadzenia się płynu w jamie brzusznej. Innymi objawami międzybłoniaka otrzewnej są zaburzenia pracy jelit, nudności i wymioty, gorączka i opuchlizna stóp.
Międzybłoniak osierdzia – to najrzadziej występująca postać międzybłoniaka. Jak nazwa wskazuje, ma on do czynienia z sercem. Ten rzadki rodzaj raka atakuje osierdzie, worek otaczający serce. Wraz z rozwojem raka serce nie jest w stanie dostarczać tlenu reszcie organizmu powodując bardzo szybkie pogorszenie stanu zdrowia. Objawy międzybłoniaka osierdzia przypominają atak serca: nudności, ból w klatce piersiowej i kłopoty z oddychaniem. Prognozowana długość życia od wystąpienia powyższych objawów wynosi około dziesięć miesięcy.
Jakie jest ryzyko?
Głównymi czynnikami ryzyka dla międzybłoniaka to kontakt z azbestem, jednak istnieją też inne przyczyny. Palenie tytoniu nie ma bezpośredniego związku z międzybłoniakiem, a jednak jest znaczącym czynnikiem, który podnosi prawdopodobieństwo szybszego rozwinięcia się choroby. Innym, drugorzędnym, czynnikiem to wystawienie na działanie promieniowania.
Jakie są objawy?
Wczesne oznaki międzybłoniaka łatwo pomylić z codziennymi dolegliwościami. Mogą nimi być zmęczenie, kaszel, słabość mięśni, gorączka i nocne pocenie się. Często się je lekceważy, pomija, mylnie diagnozuje. Podczas, kiedy pacjenci potrafią funkcjonować bez diagnozy nawet do sześciu miesięcy, zazwyczaj diagnozę stawia się w dwa lub trzy miesiące od wystąpienia objawów. Inne objawy to:
- Kłopoty z oddychaniem
- Wysięk opłucnowy
- Anemia
- Kłopoty z przełykaniem
- Kaszlenie krwią
- Zator jelit
- Nudności i wymioty
- Powstawanie zakrzepów
- Bóle klatki piersiowej
- Wysięk osierdziowy
- Utrata wagi